Všimli jste si toho? Čím jsme starší, tím více dovedeme ocenit odpočinek na zahradě. Není nad to uvařit si dobrou kávu a uvelebit se na terase, být v přírodě, a přesto v soukromí domova. Dětem ale nestačí krásně upravený prostor, kde je nebude nikdo rušit. Chtějí zábavu, hru, kamarády, prostředí, které je stále znovu dokáže inspirovat a bavit.
Pojďme se podívat na pár tipů, jak jim takové podnětné místo vytvořit. Stačí dobré nápady, trocha řemeslné zručnosti, a hlavně nadšení. Pochopitelně, naprosto klíčová je přitom bezpečnost dětí. Na trhu je k dostání nepřeberné množství nejrůznějších zahradních herních prvků. Od obyčejných houpaček, skluzavek, žebříků či pískovišť přes dřevěné domky, ke kterým vedou důmyslné schůdky či lezecké stěny a skluzavky z nich míří přímo do pískoviště, až po stavby, u nichž byste si dokázali představit snad i kolaudaci.
Není však nutné, abyste kvůli radosti v dětských očích museli sahat příliš hluboko do kapsy. Pokud ovšem nechcete jít cestou nejmenšího odporu, tedy zajet do obchodu, koupit vše potřebné a ideálně si to nechat i nainstalovat. Existuje spousta variant, jak přímo na své zahradě vytvořit dětský ráj. A fantazii se v tomto případě opravdu meze nekladou.
Překážková dráha
Opičí dráha dokáže děti zabavit na hodně dlouho, a navíc se u ní i parádně unaví. Věděli jste, že skvělou dráhu dokážete snadno postavit ze starých palet? Stačí je vhodně spojit, ať už do výšky či na šířku, a zábava může začít. Nebo z nich vytvořte nadzemní můstek, který se bude při každém kroku houpat. Dokonale vyblbnout se dá také při prolézání již nepoužívanými pneumatikami.
Úžasné, bezpečné a esteticky bez výhrad je vytvoření překážkové dráhy z dřevěných kulatin, ať už přírodních nebo natřených veselými barvami. Skvělé je, že šířku i výšku dřeva můžeme přizpůsobit stáří dítěte, které na něm bude dovádět. Dokonalé jsou rovněž kombinace dřevěných kůlů s nataženými lany. Děti po nich můžou ručkovat nebo zkoušet, jak udrží balanc.
Kdo se umí houpat nejvíc
Jednoduchou houpačku zvládne vyrobit a zavěsit, kupříkladu na strom, opravdu každý. Nejsnazší, a přitom vůbec ne špatná je úplně obyčejná houpačka vytvořená z dřevěného prkna pověšeného za přírodní, například lýkový, provaz. Zatěžovat přírodu plastovým výrobkem je v tuto chvíli opravdu zbytečné.
Ještě lepší a určitě bytelnější jsou houpačky zavěšené na robustní dřevěné konstrukci. Velkou výhodou je, že se současně s vaší ratolestí může houpání oddávat i kamarád nebo třeba vy. Konstrukci můžete koupit, ale poměrně snadno ji zvládnete z dřevěných trámů i vyrobit. Podobně se dá vytvořit i závěsná dřevěná houpačka, na které si může za letních večerů hovět celá rodina.
Lezecká stěna pro dobrou koordinaci pohybů
S lezeckou stěnou bývá opravdová zábava. Pokud si troufnete na stěnu ve formě týpí, postavíte dětem zároveň i neotřelý přístřešek, ve kterém budou stát prázdniny opravdu za to. Základem jsou pevné dřevěné kůly postavené do tvaru jehlanu, spojené přírodními či barevnými provazy. Pozor, ty musí být dostatečně upevněné, aby vydržely zátěž minimálně několika desítek kilogramů.
Další a zároveň jednodušší variantou je výroba lezecké stěny z pevného podkladu, do kterého připevníte úchyty na nohy. Podloží může být různé – duté cihly, beton či dřevěné desky. Na trhu je v současnosti k dostání velké množství úchytů různých tvarů i barev, které se dají snadno instalovat. Výšku lze přizpůsobit věku dítěte, může být proto vhodná i pro ty nejmenší.
Voda, živel, který nesmí chybět
S vodou bývá zábava! Vodu, bláto, zkrátka vše mokré a mazlavé děti bezmezně milují. Pojďme jim umožnit vyblbnout se, i kdyby ještě nezačala sezóna zahradních bazénů. Je to tak jednoduché, do nerezového okapu napusťme vodu, v níž si děti budou moct celoročně pouštět lodičky, kam budou sypat kamínky nebo omývat hračky. Snadno se čistí i napouští a vaši potomci budou nadšení.
A věděli jste, že když do pískoviště umístíte říční koryto z alobalu, hra na potok v deštném pralese, jezero Titicaca či Tříjezerní slať může začít? Anebo co takhle krásné přírodní jezírko? Vybudujete ho z kamenů a oblázků. Sem tam přehrazené vodními mlýny nebo překážkami z větví či kůry a doplněné o bambusové korýtko poskytne dětem zábavu na dlouhé hodiny.
Zahrada smyslů
Všichni známe xylofon, hračku, kterou pořizujeme téměř každému miminku. Ale interiérem to nekončí, pravá zábava začíná s xylofonem venkovním. Vytvoření tohoto dřevěného hudebního nástroje na zahradě je velmi snadné, dotýkejte se jej různými materiály, rozezní se tak symfonie nečekaných tónů.
A ještě jedna věc by v zahradě (nejen) pro děti neměla chybět. Masážní chodníček. Díky němu můžete balancovat na oblých kamenech, písku, drobných oblázcích, travnatém porostu, dřevě či kupříkladu hladkém mramoru nebo kůře. Pomáhá nám zlepšit motoriku těla, chůze naboso prospívá zdraví a přírodní materiály nám předávají energii, které nemáme nikdy dost.