accordionapplearrow-btnarrow-downarrow-left-simplearrow-leftarrow-right-simplearrow-right-tablearrow-rightcard-arrowcheckconfigurecta-arrowcz-flagdownloaddropdowngoogle-playicon-testinfologo-symbol-currentcolorlogo-symbolmailmessengerphonepinplayplus-greenplusquotesocial-besocial-fbsocial-igsocial-pinsocial-vimeosocial-youtubespintreezoom
Terasa

Zvažujete terasu z WPC? Nechejte si poradit od profesionálů

Terasy z dřevoplastu patří k fenoménům, které dokážou rozproudit nejednu zajímavou debatu. Ačkoli WPC je na tuzemském trhu už pěknou řádku let, stále budí pozornost. Názory na něj se různí od nadšených doporučení až po rozhořčené výtky. Co stojí za tak nejednoznačným vnímáním prken na terasu?

Česká republika patří k předním evropským výrobcům a dodavatelům kompozitního dřeva. Jeho nejznámějším producentem u nás je tuzemská společnost WPC – Woodplastic. Ta ve svém závodě ve středočeských Bukovanech vyrobí denně více než 6 kilometrů plnoprofilových prken značky Terafest® ze dřeva obohaceného polyethylenem. Díky patentované směsi a licenci na americkou technologii Strandex dokážou tyto produkty bez problémů a dlouhodobě čelit všem rozmarům počasí.

Mnohé z výrobků Terafest® přitom míří do zahraničí. Zákazníci na starém kontinentu nejčastěji oceňují exkluzivní design prken, bezpečnost, ekologičnost a dlouhou životnost bez větší potřeby údržby. Klienti v Africe, na Blízkém východě či v asijských zemích pak vedle toho kvitují i mimořádnou odolnost vůči mnohdy extrémnímu klimatu. Ve všech případech se WPC ukazuje jako ideální náhrada dřeva, včetně toho exotického, jehož zásoby celosvětově ubývají.

2

Foto: WPC – Woodplastic, Petr Hromek, obchodní manažer produktů Terafest

Pozor na levné nekvalitní výrobky

Zdá se tedy, že WPC je dnes trendy, tak v čem je problém? Především v tom, že na boomu prken z kompozitu parazitují i firmy, které buď nemají s výrobou a prodejem kvalitního WPC zkušenosti, anebo záměrně nabízejí nekvalitní prkna bez uvedení složení a původu. Řada z nich pak kompenzuje nižší kvalitu nabízených výrobků lákavou cenou, která je však výhodná jenom zdánlivě.

Není neobvyklé, že taková prkna obsahují vedle odpadního dřeva i starý papír, celulózu, obilné otruby měkčené PVC… Tato prkna nedisponují UV stabilizátory barvy, jsou nasákavá a po dvou letech šednou, bobtnají, drolí se a praskají. Jejich majitelé pak nemohou přijít kompozitu na jméno, nemluvě o zdravotní, respektive ekologické stránce celé věci.

„Čím dál tím častěji se na nás obracejí lidé, kteří mají WPC terasu z dutých prken od nějakého no name výrobce a jsou trpce rozčarováni její ´kvalitou´. Není neobvyklé, že už po pár letech jsou tato prkna zcela zdeformovaná, a zákazníci se na nás obracejí s žádostí, abychom jim je vyměnili za ta naše,“ upozorňuje Mgr. Petr Hromek, obchodní manažer firmy WPC – Woodplastic.

Nechte si zdarma poradit, jak na to

Ošemetné je, že každý kutil si dnes může v jakémkoli okresním hobby marketu snadno a rychle obstarat nějaké levné dřevoplastové desky a doufat, že jeho „akce terasa“ nakonec dobře dopadne. Potenciální zájemce o dřevní kompozit by ale zaručeně udělal lépe, kdyby se nejdříve bezplatně a nezávazně poradil s některým z desítek certifikovaných partnerů, jejichž síť si u nás renomovaný výrobce a dodavatel prken Terafest® v průběhu bezmála deseti let vytvořil.

3

Foto: WPC – Woodplastic

„Klienti k nám často přicházejí s nějakou svojí představou, jak by jejich terasa měla vypadat, a často jsou v zajetí určitých stereotypů. Chápu je, protože nemůžou vědět, jak zajímavé možnosti špičkové WPC nabízí, že ho lze ohýbat a podobně,“ konstatuje Petr Hromek a dodává: „Obvykle chtějí rovné prkno k zahradnímu bazénu s tím, že by mělo být drážkované, protože někde slyšeli, že takové nejmíň klouže. Další jejich preferencí bývá hnědá barva, protože si nedovedou představit jiný odstín, než má klasické lakované dřevo.“

Terasa z kvalitního WPC vydrží desítky let

Přidaná hodnota profesionální konzultace spočívá právě v tom, že se během ní zájemce dozví, jaké všechny možnosti dřevní kompozit nabízí a které budou ideální právě pro jeho stavbu. Odborník klienta zdarma navštíví, poradí mu s výběrem prken, návrhem i kalkulací. Především ho však upozorní na řadu praktických detailů – co vybrat, pokud má částečně zastřešenou terasu, jaký povrch zvolit, aby na něm nebyl vidět pyl z nedalekého řepkového pole, na jaké drážky vsadit v případě, že vedle terasy roste jehličnan, jaký kladečský plán mu zajistí minimalizaci ztrát z odpadu…

Podle Petra Hromka pak takový zájemce obvykle spokojeně odchází s detailním návrhem terasy z prken s bezpečným, ale sametově hladkým povrchem, ve světle šedém nebo pískově žlutém odstínu. „Když pak vidíte v reálu, jak ta nová čistá terasa nádherně ladí s fasádou domu a se zahradou, uvědomíte si, že se vám podařilo posunout celé to prostředí někam úplně jinam. A díky kvalitě prken a precizní montáži to tak může zůstat klidně další čtyři desítky let,“ uzavírá zástupce firmy WPC – Woodplastic.

4