accordionapplearrow-btnarrow-downarrow-left-simplearrow-leftarrow-right-simplearrow-right-tablearrow-rightcard-arrowcheckconfigurecta-arrowcz-flagdownloaddropdowngoogle-playicon-testinfologo-symbol-currentcolorlogo-symbolmailmessengerphonepinplayplus-greenplusquotesocial-besocial-fbsocial-igsocial-pinsocial-vimeosocial-youtubespintreezoom
Lifestyle

Zahradní pařeniště, fóliovníky a skleníky

Zahrada je místem odpočinku. Relaxovat na zahradě lze pochopitelně různě: se skleničkou na terase, na dece pod rozkvetlou třešní, pozorováním časného hemžení včel na česnech anebo s rukama zabořenýma do kypré prsti probouzejících se záhonků.

Mnozí z nás netrpělivě vyhlížejí jarní tání málem už od Valentýna. Naneštěstí, klima na mnoha místech naší země hrozí ještě v máji přízemními mrazíky, takže nám mnohdy nezbývá, než se obrnit trpělivostí. Ti zapálenější z nás se mohou těšit z předpěstovávání sadby v bytě za oknem.

Ale ti nejprozíravější pěstitelé se mohou své zahradní vášni věnovat naplno o poznání dříve – hned s prvními teplejšími paprsky. Skleníky, fóliovníky a částečně i pařeniště – to jsou ta klíčová slova, která dávají do pohybu zimou zatuhlý mechanismus klíčení v době, kdy venkovní záhony ještě tiše oddechují a raší z nich maximálně tak pár výhonků natí zimního česneku. Ale pozor, tzv. rychlírny nejsou tupým strojem na okurky, jde spíše o svébytný organismus, který, dáme-li mu šanci, nabídne mnohem víc, než by se nám při jeho výběru a budování mohlo zdát.

Pařeniště

pareniste res

Pařeniště je vcelku jednoduché a cenově dostupné zařízení pro předpěstování sadby či pěstování zeleniny. Podobně, jako je tomu v případě fóliovníku nebo skleníku, je zcela klíčové vybrat vhodné stanoviště. Tedy chráněné a slunné místo s dobrou přístupností, hlavně kvůli přísunu zeminy a hnoje a odvozu vypěstované zeleniny. Důležité je zajistit, aby na místě pařeniště byla nízká hladina spodní vody, maximálně jeden metr, ideálně metr a čtvrt pod povrchem země.

Podle tvaru rozlišujeme pařeniště na jednostranné a sedlové, přičemž to s jednoduchými okny je levnější, ale sedlové s dvojitými okny nabízí větší užitnou plochu. Rámy pařeniště mohou být ze dřeva, ale i zděné, ty dražší jsou ocelové, ale stále častěji se lze setkat i s rámy z plastových dílů nebo z polykarbonátu. Základy pařeniště je třeba při stavbě dostatečně zahloubit a usadit, aby nedocházelo k sesedání.

Nejdůležitější součástí pařeniště jsou okna, nejen proto, že tvoří hlavní přístup k prostoru, kde budeme pracovat, ale i coby místo, jímž regulujeme teplotu a světlo v pařeništi. Nevýhodou pařenišť je obtížnější přístup k pracovnímu prostředí (pařeniště se obsluhují zvenčí, je v nich méně místa, nabízejí omezenější přístup při zalévání a je třeba zvedat těžší okna) a větší závislost na podnebí – zakládat sadbu v náhlém jarním dešti není v případě pařenišť příliš komfortní.

Fóliovníky

foliovnik res

Fóliovníky se od skleníků liší jednak konstrukcí – jsou jednodušší a lehčí, nižší pořizovací cenou a kratší životností, především s ohledem na použitou fólii. Jinak samotná kostra fóliovníku, je-li například z odlehčeného hliníku nebo pozinkovaných profilů, vydrží dlouhá léta. Výhodou fóliovníků je i jejich snadná montáž a v případě těch lehčích i jednoduché kotvení. Díky nízké váze, která je velkou předností fóliovníků, můžeme celý objekt na zimu přenést a uložit.

Jak už sám název napovídá, fóliovník pokrývá fólie. Vyhledávané jsou i fóliovníky kryté kašírovanou plachtou s vetkanou mřížkou, která zvyšuje pevnost plachty a prodlužuje její životnost až na 10 let. Kvalitní fólie jsou zdravotně nezávadné, odolné vůči UV záření a některé z plachet mají nanesený antifog, schopný zabraňovat rosení, resp. odkapávání zkondenzovaných par na rostliny. Samozřejmostí moderních fóliovníků je okno s klopou umožňující udržovat uvnitř ideální klima.

Skleníky

viktoriansky sklenik res

Zatímco fóliovník si lze s trochou nadsázky představit jako sice důmyslně zkonstruovaný, ale přeci jen průhledný stan, v případě klasických skleníků máme většinou co do činění s regulérní stavbou. I když – v současné době jsou k dostání i odlehčené verze hobby skleníků, které se od fóliovníků liší vlastně jen materiálem výplně (sklo, případně dvoustěnný komůrkový polykarbonát oproti fólii či plachtě), resp. konstrukcí odvětrávání.

Skleníky mohou stát samostatně anebo být u stěny domu, tak jako tak vyžaduje většina skleníků vybudování základů. Skleníky mohou mít nejrůznější tvar – většinou jde však buď o sedlové nebo obloukové.  Vedle konstrukce odvětrávacích otvorů jsou důležité i dveře, které by měly být dostatečně velké a ideálně situované na sever kvůli větší účinnosti větrání.

Běžné skleníky, ač velice důmyslně zkonstruované a vysoce účinné, si dnes může pořídit skoro každý. Podobně jako třeba oktávku nebo golfa. Je tu však ještě cosi jako vyšší střední třída bytelných a co do rozměrů zajímavých objektů disponující nejrůznějšími vychytávkami, počínaje žárově zinkovanou konstrukcí přes elektronicky řízenou zálivku, automaticky otevíratelná okna až po dokonalé vybavení interiéru.

A nakonec, Rolls Royce mezi skleníky, viktoriánský skleník. Pravý britský greenhouse, měřítko kvality všech myslitelných zahradních objektů, ideální místo pro pěstování rostlin, setkávání s přáteli, psaní básní, nakuřování pěnovky, pořádání čajových obřadů, malování obrazů, vyspávání opice, zkrátka nejdůležitější obytný prostor vašeho života.